پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
قیمت‌های احتمالی خودروهای داخلی + جدول
نوشته شده در چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392
ساعت : 21:15
نویسنده : آریامهر گرگندی
قیمت‌های احتمالی خودروهای داخلی + جدول

براساس فرمول مصوب شورای رقابت می‌توان قیمت جدید خودروهای داخلی را به‌طور نسبی محاسبه کرد. در این خبر قیمت احتمالی پراید، تندر 90 مدل e2، پژو پارس سال، مگان 2000 اتوماتیک و 206 تیپ 2 محاسبه و اعلام شده است.

شورای رقابت فرمول نهایی قیمت‌گذاری خودرو را به شکل زیر تعیین کرده است: (pt=pt+pt-1(p'+1/2dz-%2

اگرچه فرمول اعلامی شورای رقابت در بدو امر پیچیده به نظر می‌رسد اما با توجه به آنکه متغیر p مربوط به نرخ قیمتی خودرو و متغیر p' مربوط به نرخ تورم بخشی خودروها بوده و سال پایه نیز قیمت‌های فروردین سال 91 خودروها تعیین شده است، شکل ساده شده این فرمول و نحوه محاسبه قیمت خودروها براساس آن به شکل زیر است:

(دو درصد - شاخص کیفیت + نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

البته با توجه به آنکه شاخص کیفیت خودرو به‌طور معمول در هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد و حتی با فرض این‌که کیفیت خودرویی نسبت به سال قبل کاهش یافته باشد، میزان این شاخص به طور میانگین عددی بین منفی پنج دهم درصد و مثبت یک درصد خواهد بود که تاثیر این میزان در فرمول قیمت‌گذاری خودرو بسیار ناچیز بوده و قابل چشم‌پوشی است. بنابراین ساده شده این فرمول برابر است با:

(دو درصد - نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

به عنوان مثال با توجه به آنکه قیمت تندر 90 مدل e2 در فروردین ‌ماه سال گذشته 16 میلیون و 830 هزار تومان بود و با فرض تورم 50 درصدی برای تولید این خودرو در یکسال اخیر، قیمت جدید این خودرو به شکل زیر به دست می‌آید:

(دو درصد - 50 درصد) 16میلیون و 830 هزار + 16 میلیون و 830 هزار = 24 میلیون و 908 هزار تومان

در جدول زیر قیمت‌های جدید برخی خودروهای داخلی در شش حالت احتمالی اعلام تورم 50، 60، 70، 80، 90 و 100 درصدی هزینه‌های تولید خودرو در یکسال اخیر محاسبه شده است. با توجه به میزان رشد قیمت مواد اولیه و نرخ ارز در یکسال اخیر، پیش‌بینی می‌شود تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی برای هزینه‌های تولید خودرو در یکسال اخیر حداقل 50 درصد و بیشتر از آن باشد.

 

 

 

به هر حال میزان تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی هرچه قدر باشد، در یکی از گروه‌های تورمی زیر جای گرفته و قیمت خودرو همان میزان محاسبه شده در جدول زیر بر مبنای همان گروه تورمی خواهد بود.

گفتنی است که پیش از این قیمت‌های احتمالی پراید براساس نرخ پایه 8 میلیون تومانی در فروردین 91 مورد محاسبه قرار گرفته بود که پس از آن در تماسی از سوی گروه خودروسازی سایپا اعلام شد قیمت این خودرو در زمان یاد شده با توجه به مدل‌های مختلف آن به طور میانگین 10 میلیون تومان بوده است. بنابراین قیمت‌های احتمالی این خودرو مجددا براساس این نرخ پایه محاسبه شد.


 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
 
 
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
ابزار وبلاگایران وبمسترتولزابزار به اشتراک گذاری مطالب
تمام حقوق این وب سایت و مطالب آن متعلق به آریامهر گرگندی میباشد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic